Futerał

Futerał służy do ochrony instrumentu przed wpływami atmosferycznymi oraz ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi, np. podczas transportu.

Futerały dzielimy na twarde, usztywnione i miękkie. Te ostatnie to pokrowce wykonane na ogół z dermy, które połowicznie tylko spełniają swoje zadanie. W ostateczności można je stosować do przenoszenia tanich gitar elektrycznych na małe odległości. Do gitar mających pudło rezonansowe konieczne są futerały sztywne, które zabezpieczają instrument nie tylko przed deszczem i kurzem. Futerały te najczęściej wykonywane są pod względem materiału i kształtu tradycyjnie, tak jak dla innych instrumentów smyczkowych. Popularne są też futerały o innych kształtach niż instrument, np. w formie rombu, prostokątne itd. o konstrukcji drewnianej, z tworzyw sztucznych, lub bardzo poszukiwane i chyba najlepsze z duraluminium.

Wnętrze futerału

Futerały są wewnątrz wyłożone aksamitem lub pluszem, a w miejscach styku z instrumentem, dodatkowo miękką wykładziną, np. gąbką. Miejsca podparcia gitary powinny być tak rozplanowane, aby jej ciężar lub ewentualne wstrząsy nie współdziałały z siłą naciągu strun i nie mogły spowodować uszkodzenia szyjki.

Futerał powinien trzymać korpus instrumentu dość ciasno, nie dopuszczając do przesunięć. Szyjka natomiast nie może być zbyt mocno podparta, aby nie utrzymywała ciężaru gitary. Podparcie jest na ogół wymodelowanym wycięciem, przeciwdziałającym bocznym przesunięciom szyjki. Futerał powinien posiadać kilka dobrych zamków, aby wyeliminować możliwość nieprzewidzianego otworzenia się. Konieczna jest też wygodna rączka umieszczona w środku ciężkości futerału.

Podróż samolotem

Należy też pamiętać o całkowitym spuszczeniu naciągu strun przed dłuższą podróżą samolotem, gdyż w pomieszczeniu bagażowym, gdzie zazwyczaj znajduje się instrument panuje nawet latem niska temperatura, która może doprowadzić nawet do wyłamania gryfu z korpusu instrumentu.