Gitara akustyczna

Gitara akustyczna (ang. Acoustic steel string guitar - gitara akustyczna z metalowymi strunami)

Jest to gitara, której dźwięk wzmacniany jest, podobnie jak w gitarze klasycznej, przez pudło rezonansowe, ale na tym też podobieństwo się kończy. Różnice w budowie mają na celu zarówno doskonalsze brzmienie jak i ułatwienie samej gry.

Gitary oznaczone w katalogach pod „Flattop", „Jumbo", „Folk" - posiadają większe od gitar klasycznych pudła rezonansowe, co w połączeniu z metalowymi strunami daje głośne, głębokie i jednocześnie szkliste brzmienie. W gitarze klasycznej szerszy gryf, a co za tym idzie, większe odstępy pomiędzy strunami konieczne są, aby grając na jednej strunie, nic tłumić sąsiedniej palcami lewej ręki. W jazzie ma to mniejsze znaczenie, natomiast ważniejsza jest wygoda w palcowaniu i stosowaniu różnych chwytów. Grając piórkiem, tłumi się niekiedy celowo palcami lewej ręki sąsiednie struny. Szyjka z gryfem jest więc nieco węższa. Posiada wewnątrz wzmocnienie, zapobiegające odkształceniom jej przez siłę naciągu metalowych strun. Gryf z niższymi progami jest lekko zaokrąglony, co daje lepsze dopasowanie do dłoni szczególnie przy chwytach barre. Na ogół jest też wysunięty o dwie, trzy pozycje, co zwiększa praktycznie skalę instrumentu.

Płyta rezonansowa chroniona jest przed ewentualnymi uszkodzeniami spowodowanymi kostką specjalnym kołnierzem znajdującym się pod otworem rezonansowym. W przypadku używania instrumentu przez muzyka profesjonalnego powinno mieć to znaczenie tylko ozdobne. Strunnik zazwyczaj szerszy, przyklejony większą powierzchnią do płyty rezonansowej, stanowi całość z mostkiem.

Gitary tego typu stosuje się do wykonywania muzyki folk, pop, country, rzadziej rock i jazz. Doskonale nadaje się dla akompaniujących sobie śpiewaków. Jazzmani ostatnio również często sięgają po ten instrument.

Gitary Maccaferriego

Odrębnym rodzajem gitar akustycznych są bardzo trudno dostępne gitary włoskiego lutnika Maccaferriego. Są to instrumenty o oryginalnej konstrukcji. Wewnątrz pudła rezonansowego znajdują się dodatkowe płyty wzbudzające oraz ekrany akustyczne, przekazujące falę dźwiękową przez duży otwór w górnej płycie. Instrumenty te mają bardzo mocny, nośny ton o dość jasnej barwie. Na gitarze Maccaferriego, modelu „Jazz" grał Django Reinhardt.

Akustyczna, gitara